INSTYTUT NAUK O POLITYCE I ADMINISTRACJI

Uniwersytet w Siedlcach

Aktualności

W ramach projektu „Prawa człowieka w społeczeństwie demokratycznym” przyznanego Uniwersytetowi w Siedlcach przez Komisję Europejską w ramach Programu Jean Monnet (nr umowy 101127230-PCZ-ERASMUS-JMO-2023-HEI-TCH-RSCH) przygotowaliśmy dla Państwa webinarium pt. „Prawa osób z niepełnosprawnościami w kontekście Ustawy z 19 czerwca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami”.

Webinarium odbędzie się w dniu 28 marca 2024 r. o godz. 10.00. Udział w webinarium jest bezpłatny. Czas trwania 45-60 minut. Po spotkaniu każdy uczestnik otrzyma zaświadczenie o udziale w webinarium.

Zapraszamy do rejestracji poprzez kliknięcie linku.

Więcej informacji: (+48) 608647682 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Instytut Nauk o Polityce i Administracji i Polskie Towarzystwo Filozoficzne Oddział w Siedlcach zapraszają na debatę na temat: Czy potrzebne są nowe prawa człowieka? Wprowadzenie do dyskusji wygłosi dr hab. Arkadiusz Indraszczyk. Debata odbędzie się 10 kwietnia 2023 r. (środa), godz. 16:00, Wydział Nauk Społecznych (ul. Żytnia 39), sala 1.10.

Debata odbywa się w ramach projektu „Prawa człowieka w społeczeństwie demokratycznym” realizowanego w ramach Programu Jean Monnet finansowanego z środków Komisji Europejskiej (nr umowy 101127230-PCZ-ERASMUS-JMO-2023-HEI-TCH-RSCH).

Debata będzie próbą odpowiedzi na pytania dotyczące ewentualnej potrzeby przewartościowania podstawowych praw człowieka i wskazania problemów, które są objęte tymi prawami. Czy dochód podstawowy powinien stać się nowym prawem człowieka? Czy inne podmioty powinny być posiadać swoje prawa, jak chociażby zwierzęta? Czy roboty i Sztuczna Inteligencja powinna mieć prawa? Prawa człowieka czy bezpieczeństwo człowieka/ludzkości powinno być priorytetem naszych działań? Itd.

Drodzy Studenci!

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w rekrutacji do Studenckiej Poradni Prawa, która rozpoczyna swoją działalność w semestrze letnim roku akademickiego 2023/2024.

Szczególnie zachęcamy studentów czwartego roku prawa oraz studentów administracji, wpisanych na co najmniej pierwszy rok studiów drugiego stopnia! Studenci będący na wcześniejszym etapie kształcenia również mogą przystąpić do rekrutacji, jeżeli wykazują się wysokim poziomem wiedzy prawniczej. 

Głównym celem utworzenia Poradni jest udzielanie przez studentów kierunków prawo i administracja bezpłatnej pomocy prawnej osobom, których sytuacja materialna nie pozwala na zasięgnięcie odpłatnej pomocy prawnej u zawodowego pełnomocnika. Pozwala to także doskonalić umiejętności prawnicze poprzez rozwijanie kultury prawnej oraz wiedzy o praktycznych aspektach funkcjonowania prawa, a także, i co najważniejsze, umożliwia uzyskanie wpisu do CV, który może stanowić istotny wkład w przyszłą karierę prawniczą. 

Studenci mogą zapisywać się do jednego z trzech zespołów, tj. 

  • Zespół Prawa Cywilnego,
  • Zespół Prawa Karnego, 
  • Zespół Prawa Administracyjnego. 

Osoby chętne do wzięcia udziału w rekrutacji powinny złożyć następujące dokumenty: 

  • wniosek o przyjęcie do Poradni wraz ze wskazaniem preferowanego Zespołu (brak wzoru wniosku, kandydat przygotowuje wniosek samodzielnie);
  • CV, które poza standardowymi danymi – powinno zawierać następujące informacje: rok studiów w roku akademickim 2023/2024, wykaz zdanych egzaminów z przedmiotów karnych/cywilnych/administracyjnych w zależności od wybranego zespołu wraz z uzyskanymi ocenami, średnią ocen ze studiów, planowaną aplikację, informację o odbytych praktykach, działalności w ramach uczelni oraz bardzo szeroko rozumianej działalności realizowanej poza uczelnią, informację o zainteresowaniach naukowych;
  • list motywacyjny, który powinien wskazywać powody wyboru określonego zespołu;
  • oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie jego danych osobowych na potrzeby naboru. Pobierz plik 

Rekrutacja trwa do 25 marca 2024 r. Zachęcamy do wysyłania zgłoszeń na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rozmowa kwalifikacyjna odbędzie się 27 marca 2024 r. (środa), a osoby kandydujące do zespołów otrzymają 26 marca 2024 r. e-mail z dokładną godziną oraz miejscem rozmowy.